Ruh sağlığı yasası çıksın

Ruh sağlığı yasası çıksın
Şizofreni Dernekleri Federasyonunca, ''Ruh Sağlığı Yasası'' çıkarılması istendi.Abone ol

Federasyon Başkanı Doç. Dr. Haldun Soygür, Adana Dr. Ekrem Tok Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesindeki dayak ve uyuşturucu olaylarıyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, federasyon olarak olayı de מחירי ניתוחי צוואר rin bir üzüntüyle karşıladıklarını belirtti.

Her hangi bir ortamda insana fiziksel ya da ruhsal şiddet uygulanmasının kabul edilemez olduğunu ifade eden Soygür, konuyla ilgili yetkililerin hızla sorunların üstüne gitmesini, gerekli soruşturmaların tamamlanarak, kamuoyunun bilgilendirilmesini istedi.

Soygür, sistemli uygulanan bir ruh sağlığı politikası ve ruh sağlığı yasasının çıkarılması gerektiğini belirterek, bunların olmaması halinde hastalara uygulanan kötü muamelelerin devam etmesinin kaçınılmaz olduğunu savundu. Türkiye'nin, dünyada sağlığa ayrılan bütçenin en az olduğu ülkelerden biri olduğunu kaydeden Soygür, ''Türkiye'de ruh sağlığına bütçe ayırmanın lüks olarak kabul edildiğini, bu anlayış değişmediği sürece ruh sağlığı alanında koruyucu, yaygın, çağdaş ve insan haklarını gözeten uygulamaların mümkün olmayacağını'' ifade etti.Kategori : GÜNCEL