Emin Çölaşana öfkesi geçmedi

  • Ana Sayfa
  • Emin Çölaşana öfkesi geçmedi
Emin Çölaşana öfkesi geçmedi
Kendisini yağcılıkla suçladığı Emin Çölaşan'a softa kafalı demişti. Taha Akyol bugün softanın açılımını yaptı.Abone ol

CNN Türk'ün başındaki isim Taha Akyol, kendisini yağcılıkla suçladığı Emin Çölaşan'a yaylım ateşini bugün de sürdürdü..

Çölaşan'ın Cuma günkü yazısı bardağı taşıran son damla oldu. Yazar bir sonraki gün cevap verdi ama kızgınlığı geçmedi. Softa kafalı dendiğinde ilk akla gelen bağnaz gerici kelimelerini hatırlayanların zihinlerini kurcaladı. Yazar modern softalardan da bahsetti.

Yazar bilmeyenler Dachzelt Bus için Softa kafalı kimdir? sorusuna açıklık getirdi. Ünlü sosyologlar, düşünürlerden örnekler ve tanımlar verdi.

Önce modern softalardan bahsetti yazar. Hoffer'in tanımına yer verdi:

"kesin inançlı"nın değerler dünyası son derece yalın ve basittir: Birkaç vecize, birkaç slogan... Bir tek bilim felsefesi kitabı okumamıştır ama 'Aydınlanma mücahidi' kesilmiştir! Akıl ve bilimi rehber aldığını, hurafelerle savaştığını sanmaktadır! Hoffer, bu softa kafalıların Aydınlanma'yı da bir "kesin inanç" haline getirdiklerine dikkat çeker."

Taha Akyol softanın tanımını böyle yaptıktan sonra dilinin nasıl olduğununa izah etti. Tarihten örnekler veren yazar, softanın nasıl bir dil kullandığını açıkladı:

"Ve kaçınılmaz olarak öfkeli, militan, saldırgan bir dil oluşur. Farklı düşünen, davranan herkes "yanlış" değil, "hain"dir, en azından "aymaz"dır, "dönek"tir! Lenin, sosyal demokrasinin öncü isimlerinden Kautsky'ye nasıl saldırmıştı? "Dönek Kautsky!"
Robespierre'den başlayarak Jakoben liderleri okuyun, Lenin'i, Stalin'i, Hitler'i, Mussolini'yi okuyun... Hepsi "kesin inançlı" ya da softa kafalıdır. Dilleri saldırgan ve küfürlüdür.
Robespierre "Cumhuriyette sadece cumhuriyetçi vatandaşlar vardır" diye konuşur, "öteki" vatandaşlar "hain"dir!
Stalin, İktisadi Plan'da teknik bir düzenleme yapılmasını isteyen Planlama Komiseri Voznesenski'nin "emperyalistlere satıldığını" keşfedip onu kurşuna dizdirmişti!
Komplo duygusu, ihanet saplantısı, her yeri gizli düşmanların kuşattığı paranoyası, modern softaların bariz özelliklerindendir. Ve giyotinler, zindanlar!"Kategori : MEDYA