Hikmetyardan ABDye eleştiri

Hikmetyardan ABDye eleştiri
Afganistan eski başbakanı Hikmetyar, ABD'nin Afganistan'da uzun süre kalacak güce sahip olmadığını söyledi.Abone ol

Afganistan'daki Hizb-i İslam örgütünün lideri, eski Başbakan Gülbeddin Hikmetyar, ABD'nin Afganistan'da uzun süre kalmak için gerekli olan güce sahip olmadığını söyledi.

Hikmetyar, R organik gıda ürünleri euters ajansının ele geçirdiği bir video kasette yaptığı açıklamada, ABD'yi "sorunların anası" diye nitelendirerek, bu ülkenin, Afganistan'daki askerlerini Irak'takilerle aynı zamanda geri çekeceği tahmininde bulundu. Afganistan'daki kargaşanın, Amerikan askerleri ülkeyi terk edene kadar sona ermeyeceğini ifade eden Hikmetyar, "Amerika, Afganistan'da ve bölgede kaldıkça, savaş ve sorunlar sürecek" dedi.

Gülbeddin Hikmetyar, ABD'nin müttefiklerinin, Washington yönetiminin korkusundan Afganistan ve Irak'a asker gönderdiğini belirterek, Amerika'nın Afganistan'da uzun süre kalacak güce sahip olmadığından emin olduğunu kaydetti. Hikmetyar ayrıca ABD'nin Irak ve Afganistan'daki askerlerini bu yıl eş zamanlı geri çekeceğini görüşünde olduğunu sözlerine ekledi. ABD hükümetinin arananlar listesinde bulunan Hikmetyar'ın konuşmasının yer aldığı kasetin, eski başbakanın bir sempatizanından alındığı belirtildi.Kategori : DÜNYA