Memur-Senin 15 Eylül önerisi

Memur-Senin 15 Eylül önerisi
Seçimler toplu görüşmelerin tam ortasında. Peki ne olacak? Memur-Sen Başkanı Aksu'nun önerisi var.Abone ol

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Aksu, ''toplu görüşmelerde yeni hükümetin masaya oturması faydalı olacağından, 2007 yılı toplu görüşmelerinin 15 Eylül'de yapılması gerektiğini'' söyledi.

Aksu, düzenlediği basın toplantısında Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin ile 16 Mayıs'ta yapılan görüşmede, 2006 yılı toplu görüşmelerinde konfederasyonu ile Kamu İşveren Kurulu (KİK) arasında imzalanan mutabakat metninde yer alan hususların hayata geçirilmesinin ele alındığını kaydetti.

Aksu, buna göre, mutabakat metnindeki türkiye'de diş implantları konulardan, Devlet Memurları Kanununun 4-B hükmüne tabi sözleşmeli personelin kamu görevlileri sendikalarına üye olmalarının sağlanması, kendi isteğiyle tasarrufu teşvik fonundan ayrılanların nemalarının verilmesi, kurum içi yer değişikliklerinde şehit eşlerinin özür grubuna alınması, belediye çalışanlarının aylıklarının zamanında ödenmesi için genelge yayınlanması hususlarının hayata geçirildiğini anlattı.

22 Temmuz'da genel seçimlere gidileceğini hatırlatan Aksu, ilgili kanuna göre 15 Ağustos'ta 2.5 milyon memurun hayatını etkileyen toplu görüşme için memur sendikaları ve KİK'nin masaya oturması gerektiğini belirtti. Aksu, ''Memur-Sen olarak görüşümüz, yeni hükümetin masaya oturması faydalı olacağından, 2006 yılı toplu görüşmelerinde KİK ile Memur-Sen arasında imzalanan mutabakat metninde yer aldığı gibi, 2007 yılı toplu görüşmelerinin bütçe tartışmalarının başladığı 15 Eylül'de yapılmasıdır'' diye konuştu.

Bu taleplerini ilettikleri Şahin'in konuyu ilk Bakanlar Kurulu toplantısına götüreceğini bildirdiğini ifade eden Aksu, ''Toplu görüşmelerin Eylül ayına ertelenmesinin hem memurlar hem de hükümet için daha sağlıklı sonuç oluşturacağını düşünüyoruz'' dedi.

Bunun önünde bir yasal engel bulunmadığını ifade eden Aksu, diğer konfederasyonların da öneriye sıcak baktığını kaydetti. Aksu, toplu görüşmelerin bütçenin hazırladığı bir dönemde yapılmasının daha sağlıklı olacağını da savundu.

Toplu görüşmelerde grevli toplu sözleşme hakkını gündeme getireceklerini bildiren Aksu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının bu konuda hazırladığı yasa teklifinin bir an evvel çıkarılması gerektiğini belirtti. Aksu, 29 Mayıs'ta Bakanlık'ta memur sendikaları ile yapılacak üçlü Danışma Kurulu toplantısında bu konunun gündeme getirileceğini söyledi. Toplantıda daha sonra, uluslararası sertifikasyon kuruluşu CTR tarafından Memur-Sen'e verilen ISO 9001 Kaliteli Yönetim Belgesi, kurum yetkilisi tarafından Aksu'ya sunuldu.Kategori : ÇALIŞMA HAYATI