Otomobiliniz yaza hazır mı?

Otomobiliniz yaza hazır mı?
Kış sonrası arızalanma olanağı yüksek olan araçlar, yazın bakımdan geçmeli. Peki ne mi yapacaksınız?Abone ol

Zorlu geçen kış şartlarının yarattığı olumsuzluklar ve bozulan yollar nedeniyle arızalanma olasılığı artan araçların yaz aylarında sorunsuz kullanımı için mutlaka bakımdan geçirilmesi gerektiği bildirildi.

Makine Mühendisleri Odası (MMO) Adana Şube Başkanı Selçuk Göndermez, otomobillerin kış aylarından sık sık çukurlara girip çıkması nedeniyle süspansiyon ve amortisörlerinde arızalar yaşana miğde balonu nedir bileceğini, bu nedenle aksların kontrolden geçirilmesinin ve rot-balans ayarının yenilenmesi gerektiğini vurguladı.

Araçlarda ihmaller sonucu meydana gelecek arızaların istemeden de olsa trafik kazalarına davetiye çıkarabileceğinin unutulmaması gerektiğini belirten Göndermez, şunları kaydetti:

''Yaz aylarına girerken, bujilerin temizlenmesi, hava filtresinin mutlaka değiştirilmesi gerek. Bunların yanı sıra motor yağı, polen filtresi, benzin filtresi, radyatör suyu, elektrikli fanın devreye girme derecesi, kayışların kontrolü mutlaka yaptırılmalı. Akü bakımının da ihmal edilmemesi gerekiyor.''
KIŞ LASTİKLERİNİ DEĞİŞTİRİN
Lastiklerin hayati önem taşıdığını işaret eden Göndermez, kış lastiklerinin ise mutlaka çıkarılması gerektiğini söyledi. Bunun yanı sıra silecek lastiklerinin kontrolü, klima ve havalandırma sisteminin bakımının da yapılması zorunluluğuna işaret eden Göndermez, araçların far ayarlarıyla ampuller konusunda da duyarlı davranılmasını istedi.

Su deposuna konulan antifrizin paslanmayı önleyeceğini de belirten Göndermez, yaz-kış araçlarda antifriz kullanılması gerektiğini ifade etti.

LPG'Lİ ARAÇLARA DİKKAT
Sıcaklarla birlikte LPG'li araçların tehlikelerinin de arttığına dikkati çeken Göndermez, bu araçların uzun süre direkt güneş ışığına maruz bırakılmalarının risk yaratabileceğini söyledi.

LPG'li araçlarla ilgili yeni düzenlemelerin yürürlükte olduğunu hatırlatan Göndermez, bunların kapalı yerlerde bulundurulmasının da yasak olduğunu sözlerine ekledi.Kategori : GÜNCEL