Cumhurbaşkanını halk seçecek

Cumhurbaşkanını halk seçecek
''Milletvekili genel seçimlerinin 4 yılda bir yapılmasını, cumhurbaşkanının halk oyuyla" seçilmesi kabul edildiAbone ol

Erken seçime hazırlanan Meclis giderayak devrim niteliğinde bir değişikliğe imza attı. AK Parti ve Anavatan'ın işbirliği, bağımsızların da desteğiyle cumhurbaşkanını halkın seçmesini öngören anayasa değişikliği, 376 gibi rekor oyla kabul edildi.

Değişiklikten sonra gözler veto sinyali veren Cumhurbaşkanı Sezer'e çevrilirken Başbakan, "Veto edilirse aynen geri göndeririz meme buyutme  " dedi. Başkentte 22 Temmuz'da "iki sandık" hesabı yapılıyor.

4 YILDA BİR SEÇİM

Milletvekili genel seçimleri 4 yıla indiriliyor.

HALK SEÇECEK

. Seçim iki turlu olacak. Cumhurbaşkanı seçiminin birinci tur oylaması değişiklik yürürlüğe girdikten 40 gün sonra yapılacak. 2 hafta sonra ise ikinci tur gerçekleştirilecek.

5+5

40 yaşını doldurmuş, üniversite mezunu, milletvekili seçilme yeterliliğine sahip Türk vatandaşları aday olabilecek. Cumhurbaşkanının görev süresi 5 yıl olacak. Görev süresi biten cumhurbaşkanı bir daha aday olabilecek. Yeni cumhurbaşkanı seçilinceye kadar eski cumhurbaşkanı vekalet edecek.

KİMLER ADAY GÖSTERECEK

Cumhurbaşkanlığı'na, milletvekilleri ya da Meclis dışından aday gösterilebilmesi için en az 20 milletvekilinin imzalı teklifi gerecek. Ayrıca, en son seçimde toplam geçerli oyların yüzde 10'unu aşan partiler de ortak aday gösterebilecek.

367 BY PASS'I

Anayasa Mahkemesi'nin cumhurbaşkanı seçimi için aldığı 367 kararı by-pass ediliyor. Cumhurbaşkanlığı seçiminde Meclis'in 184 milletvekili ile toplanması yeterli sayılıyor.

BİR YIL BEKLENMEYECEK

Cumhurbaşkanlığı seçimi için çıkan yasalar bir yıl beklemeden yürürlüğe girecek. Böylece 22 Temmuz'da Çankaya sandığı da konulması amaçlanıyor.

REFERANDUMA GİDİLİRSE

Sezer değişikliğini referanduma götürürse bütün maddeleri birlikte oylanacak. Böylece 22 Temmuz'da Çankaya sandığı konulamazsa referandum sandığı konulacak.Kategori : POLİTİKA