Suyu israf etmemek için

Suyu israf etmemek için
Barajların dibi göründü. Susuz günler kapıda. Su israfı bu tehlikeyi artırabilir. Önüne geçmek istiyor musunuz?Abone ol

Türkiye Erozyonla Mücadele Vakfı'nın (TEMA) resmi internet sitesinde yer alan bilgilere göre, evlerde alınacak 10 tedbirle sudan oldukça fazla tasarruf sağlanabilir. Bu önlemler şöyle sıralanıyor:

Musluğu açık bırakmayın, her gün sebzeleri elde yıkamak yerine, su dolu bir kapta yıkarsanız çok daha az su tüketirsiniz. 4 kişilik bir aile bu yöntemle yılda ortalama 18 ton su kurtarabilir. Bulaşıklarınızı elde değil makinede yıkamak sudan tasarruf sağlar. 4 kişilik bir ailenin günlük bulaşığını elde Dachzelt yıkarsanız, ortalama 84-126 litre su harcarsınız. Oysa bulaşık makinesi aynı bulaşığı sadece 12 litre suyla yıkar. Bu da bir yılda ortalama 26-40 ton suyu kurtarmanız demektir.

Diş fırçalarken, tıraş olurken suyu kapatın. Diş fırçalarken ya da tıraş olurken kullanmadığımız halde açık bıraktığımız su gideri, yılda kişi başı ortalama 12 tondur. 4 kişilik bir ailede bu rakam ortalama 48 tondur. Daha kısa duş alın. 5 dakikalık bir duş sırasında ortalama 60 litre su harcarsınız. 4 kişilik bir ailenin her bir ferdi duş süresini 1 dakika azaltırsa yaklaşık 18 ton su kurtarırsınız. Gereksiz yere sifon çekmeyin. Tuvaleti çöp olarak kullanmayın. Dört kişilik bir ailenin her bir ferdi, günde bir kez sifonu amacı dışında çekerse yılda 16 ton su harcamış olur.

Sifona plastik bir şişe yerleştirin. 1.5 litrelik bir pet şişeyi suyla doldurarak sifonunuzun içine yerleştirin. Sadece bu basit bir önlemle bile yılda 2 ton su kurtarabilirsiniz. Duş başlığınızı değiştirin. Yeni çıkan suyu daha iyi bir şekilde püskürten ekonomik duş başlıklarından alın. Böylece suyu daha az açarak daha tazyikli bir duş alabilirsiniz. Muslukları tamir ettirin. Evdeki tüm muslukları su kaçırmadığından emin olun, gerekirse tamir edin. Her saniye bir damla damlayan musluk yılda 1 ton su harcar. Su kaçaklarını engelleyin.

Evinizdeki ya da apartmanınızdaki su borularını yenileriyle değiştirin ya da tamir ettirin. Eski tip borular tonlarca su harcar. Çamaşır makinesini ekonomik kullanın. Bir çamaşır makinesi tek bir çalıştırmada 176 litre su
harcar. Makinenizi haftada bir kez bile az kursanız, yılda 9 ton suyu kurtarırsınız. Ayrıca bir çok evde gizli su kaçağı olabilir. Bunu tespit etmek için bütün muslukları kapatınız ve su sayacını okuyunuz. 2 saat süreyle su kullanmayınız. 2 saat sürenin sonunda su sayacını tekrar okuyunuz. Böylece su kaçağı olup olmadığını öğrenebilirsiniz.Kategori : GÜNCEL