İsteyen tatilde oy verebilecek mi?

  • Ana Sayfa
  • İsteyen tatilde oy verebilecek mi?
İsteyen tatilde oy verebilecek mi?
Seçimlerin yaz tatiline denk gelmesi tartışmalara neden olmuştu. Peki isteyen tatil yerlerinde oy kullanabilecek mi?Abone ol

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Muammer Aydın, Aydın, seçimin yaz aylarında yapılacak olması nedeniyle oy verme yerlerinin değ mide balonu tedavisi iştirilip değiştirilemeyeceğinin sorulması üzerine, seçmen kütüğünün adrese dayalı olduğuna işaret etti.

Kişinin gerçek adresi neresiyse seçmen kaydının da oraya kayıtlı olması gerektiğini dile getiren Aydın, ''Tatildeki kişilerin adresi geçici. Kişi, 10 günlüğüne tatile gitmiş, seçim de o döneme denk gelmişse orada oy kullanma olanağı yok'' dedi.

Aydın, uzun süreli tatil ya da adres değişikliği yapanların durumunun ne olacağının sorulması üzerine ise kişinin seçmen kütüğüne kaydının yapılabilmesi için muhtar tarafından o yerde oturduğuna dair ikametgah belgesi verilmesi gerektiğini vurguladı.

Aydın, 9-21 Mayıs tarihleri arasında seçmenlerin ya da seçmen kütüğünde hiç kaydı olmayanların bu işlemi yapabileceklerini sözlerine ekledi.Kategori : POLİTİKA