Kayseride gergin bekleyiş

Kayseride gergin bekleyiş
Gül'ün adaylığının açıklanmasıyla yaşanan coşku, seçimin yargıya gitmesinin ardından kaybolmuş görünüyor...Abone ol

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün cumhurbaşkanı adayı olmasıyla, memleketi Kayseri'de gurur ve iyimserlik hâkimdi. Ancak yaşanan gelişmeler ve seçimin yargıya gitmesi, bu iyimser havanın yerini gergin bekleyişe bıraktı.
Gül'ün 24 Nisan'da adaylığın açıklanmasından sonraki coşku, Meclis'teki ilk tur oylamanın ardından Kayseri'de tamamen kaybolmuş durumda. Hatta caddelerde, İstabul en iyi seo uzmanı sokaklarda ve çarşı merkezlerinde, Gül'ün cumhurbaşkanlığını ilan eden dev pankart ve posterlerin sayısı bile azaldı.

Ancak Kayserililer, Meclis'teki gelişmeler ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin tutumuna karşı umutlarını yine de korumaya çalışıyor ve sorunun demokrasi içinde çözülmesini istiyorlar.

Kayseri Lisesi'nin gururu

Gül'ün Cumhurbaşkanı adaylığına en çok sevinen yerlerin başında mezun olduğu lise olan Kayseri Lisesi geliyor. Eğer Gül yaşanan tüm gelişmelere karşın seçilirse Kayseri Lisesi, Turgut Özal'dan sonra 2. cumhurbaşkanını Çankaya'ya göndermiş olacak.

Gül'ün adaylığı okulu öyle etkilemiş ki, Gül'ün oturduğu sıra, okulun müzesinde şimdiden yerini almış. Ve üzerine 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül yazısı yazılmış.

Gül'ün sınıfı 9/A'daki öğrenciler ise Gül'ün cumhurbaşkanı olmasına pek sıcak bakmıyor, "Keşke başbakan olsaydı" diyorlar.

Gül'ün Kayseri Organize Sanayi Sitesi'nde kent mobilyaları üretimi yapan kardeşi Macit Gül, şu anda Türkiye'de bir demokrasi sınavı verildiğini belirterek, "Tüm gelişmelere karşın demokratik kuralların oturup oturmadığını göreceğiz. Yani bazı güçler istediklerinde kuralları değiştiriyor mu, değiştirmiyor mu? Bunu da göreceğiz" diyor.

Türban konusunun halkın gündeminde olmadığını söyleyen Macit Gül, "Başı açık, başı kapalı halk bunlarla ilgilenmiyor. Cumhurun reisini seçiyorsunuz. Ben halkı kucaklayacağına inanıyorum, ama bakalım buna izin verilecek mi?" diye konuşuyor.Kategori : POLİTİKA