ABde boşanma kavgası

ABde boşanma kavgası
AB, farklı milliyetler arasındaki evliliklerin sona ermesi halinde uygulanacak yasalar hakkında anlaşmaya varamadı.Abone ol

Avrupa Birliği (AB) adalet bakanları, farklı milliyetler arasındaki evliliklerin sona ermesi halinde uygulanacak yasalar hakkında anlaşmaya varamadı.

Bakanların bugünkü toplantısında, üye ülkeleri en iyi seo uzmanı n çoğu ortak kurallar belirlenmesinden yana görüş bildirirken, İsveç, iç hukukuna bir dayatma olarak gördüğü herhangi bir AB kuralını kabul etmeyeceğini duyurdu.

İsveçli yetkili Magnus Graner, toplantının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, "İsveç mahkemeleri, daima İsveç yasalarını uygulamalı" diyerek itirazlarını dile getirdi. AB'de herhangi bir kuralın geçerli olabilmesi için bütün üye ülkeler tarafından kabul edilmesi gerekiyor. Boşanmayla ilgili tartışma, Katolik Polonya'dan esnek kuralların geçerli olduğu Kuzey ülkelerine kadar Birlik içindeki ülkelerde hassas bir konu olarak görülüyor.

Rakamlara göre, 27 ülkenin dahil olduğu AB'de farklı milliyetleri kapsayan yılda ortalama 170 bin evlilik boşanmayla sonuçlanıyor. Bu boşanma davalarında hangi ülkenin yasalarının uygulanacağı konusunda herhangi bir kurallar bütünü bulunmuyor. Boşanan çiftlerden her biri bazen kendi ülkelerindeki mahkemelere gidiyor ve davayı kendi tarafına çevirmeye çalışıyor.Kategori : DÜNYA